از زمان  همه گیری بیماری کرونا تا به امروز تمام محققان جهان به دنبال دارویی برای درمان این بیماری ناشناخته بودند اولین دارویی که برای این بیماری در ماه های اول شیوع این پاندمی معرفی شد داروی رمدسیور بود که البته برای استفاده از آن حرف و حدیث هایی مطرح می باشد.

بیماری کرونا نزدیک به دوسال است که تمام جهان را تحت تاثیر قرار داده است و تنها دارویی که تا به امروز توانسته عوارض و مرگ و میر این بیماری را تا حدودی کاهش دهد و این بیماری را درمان کند داروی رمدسیور می باشد.

ولی امروزه در کشور ما که موج پنجم به شدت در حال تاخت و تاز است معضل بزرگ پیدا کردن و استفاده از این دارو می باشد که مرکز درمانی مرهم 115 این مورد را هم به راحتی برای همشهریان محترم مرتفع کرده  است.

داروی رمدسیور چیست؟

رمدسیور

این دارو دارای مجوز FDA آمریکا برای استفاده در بزرگسالان و کودکان در فاز حاد بیماری کرونا می باشد. این دارو باعث کوتاه شدن دوره بیماری و کاهش درصد مرگ و میر در بیماران کرونایی خواهد شد. 

این دارو در دسته داروهای ضد ویروس دسته بندی شده و از تکثیر هر چه بیشتر ویروس کرونا جلوگیری می کند. رمدسیور برای استفاده در بیماران کرونایی با شدت متوسط و خفیف پیشنهاد نمی شود.

تزریق داروی رمدسیور در منزل در مرهم 115:

در اوج بیماری کرونا و موج های پیاپی در کشور با کمبود این دارو و سرم تزریقی همراه این دارو مواجه بودیم. همچنین کمبود تخت بیمارستانی در اوج این بیماری هم باعث شد تا بسیاری از بیماران نتوانند از این دارو برای درمان خود استفاده کنند.

ولی مرکز مرهم 115 با توجه به سیاست خدمت رسانی که برای همشهریان تهرانی و کرجی در پیش گرفته است قادر است تا تزریق  رمدسیور را در محل زندگی بیمار و با کادر مجرب و تحت مانیتورینگ وضعیت جسمانی بیمار انجام دهد.

این کار بسیار برای بیماران با وضعیت حاد مناسب و ایده آل می باشد. این مرکز با تامین دارو و سرم مورد نیاز تزریق این دارو همراهان بیمار را از مراجعه به داروخانه و تامین دارو و سرم بی نیاز کرده است.

زمان استفاده از داروی رمدسیور:

یکی از مهمترین مسائلی که پزشکان در خصوص این دارو بیان می کنند زمان استفاده از این دارو می باشد. این دارو برای بیماران با درگیری ریوی شدید سریعا باید تزریق شود و در صورت فوت وقت باعث وخیم تر شدن وضعیت بیمار و حتی مرگ خواهد شد.

به همین دلیل تزریق به موقع و 6 دوز کامل این دارو برای بیماران با وضعیت حاد بسیار حیاتی می باشد. ولی ممکن است که همراهان بیمار برای پیدا کردن رمدسیور به مشکل بر بخورند  و یا در بازار سیاه با قیمت های گزاف مجبور به خرید دوزهای متعدد این دارو و یا حتی سرم شوند.

این مرکز با  اطمینان برای افراد تمام دوزها و سرم های تزریقی مورد نیاز را تامین کرده و با استفاده از کادر مجرب و برنامه ریزی دقیق و به موقع اقدام به تزریق این دارو برای بیماران کرونایی خواهد کرد.

تزریق داروی رمدسیور در منزل چه مزایایی دارد؟

تزریق این دارو در منزل بسیار برای همراهان و خود بیمار می تواند مفید باشد اولا که این حالت برای بیمار از لحاظ روحی بسیار مناسب خواهد بود.

و فرد بیمار در کنار خانواده خود و در منزل و اتاق خود احساس آرامش خواهد کرد و ثانیا دوز های  این دارو به موقع و سر وقت با کادری که مخصوص آن فرد است تزریق خواهد شد. در حین تزریق میزان قند خون، فشار، تعداد تنفس کاملا مانیتورینگ خواهد شد و عجله ای برای تزریق و اتمام سرم وجود نخواهد داشت.

نقش رمدسیور در درمان کرونا:

در خصوص نقش این دارو در درمان بیماری کرونا نظرات ضد و نقیضی بیان شده است ولی واقعیت اینجاست که این دارو دارای مجوز FDA بوده و در درمان بیماران فاز حاد موثر می باشد.

به همین دلیل زمانی که پزشک این دارو را تجویز می کند معتقد است که فرد در فاز حاد بیماری قرار داشته و باید هر 6 دوز کامل این دارو را دریافت کند. تحقیقات نشان داده است این دارو در کوتاه کردن دوره بیماری و کاهش درصد مرگ و میر در فاز حاد بیماری کرونا بسیار تاثیر گذار می باشد.

نحوه و دوز استفاده از داروی رمدسیور:

دارو هایی مانند این دارو باید با دوز دقیق و تجویز پزشک و به وسیله کادر پرستاری مجرب و تحت نظر به بیمار تزریق شود.

  • دوز مصرف این دارو برای افراد بالغ و کودکان بالا و مساوی 40 کیلوگرم: 200 میلی گرم به عنوان دوز حمله و سپس روزانه 100 میلی گرم به مدت 5 روز و در صورت عدم بهبودی فرد  و صلاحدید پزشک 5 روز دیگر می تواند ادامه داشته باشد.
  • دوز مصرفی برای کودکان مابین 3.5 تا 40 کیلوگرم برابر 5 mg/kg به عنوان دوز حمله و 2.5mg/kg به مدت 5 روز و در صورت تشخیص پزشک این مقدار 5 روز دیگر هم قابل تمدید می باشد.

نحوه تزریق داروی  رمدسیور:

این دارو هم بایستی آماده سازی شود و سپس توسط سرم رقیق سازی گردد که هر دو این مراحل نیاز به دقت بالا و افراد مجرب دارد:

  • آماده سازی دارو: برای این کار 19 میلی لیتر آب مقطر به ویال دارو اضافه می شود سپس به مدت 30 ثانیه تکان داده خواهد شد و باید محلولی کاملا شفاف و بدون ذرات ته نشین داشته باشیم این محلول بعد از ایجاد می تواند حداکثر 4 ساعت در دمای محیط و 24 ساعت در یخچال نگهداری شود.
  • رقیق سازی رمدسیور: برای این منظور از سرم سالین نرمال 9/0% استفاده می شود. هر ویال دارو با 250 میلی لیتر سرم مخلوط شده و بایستی در  مدت 30 الی 120 دقیقه از طریق وریدی وارد بدن بیمار شود. 

تمام این مراحل در مرکز مرهم 115 توسط کادر مجرب و با دقت کامل در محل برای بیماران قابل اجرا می باشد. 

نحوه ی عملکرد داروی رمد سیور چگونه است؟

مکانیسم عمل این دارو به این صورت می باشد که این دارو با توجه به ترکیب نوکلئوتید تری فسفاته که دارد در ادغام با RNA سلول با  آنزیم پلیمراز RNA مربوط  به SARS-CoV-2 RNA  رقابت می کند و به همین دلیل مانع تکثیر هرچه بیشتر این ویروس شده و از جمعیت ویروسی بافت های بدن می کاهد.

برای تجویز و تزریق داروی رمدسیور باید به چه پزشکی مراجعه کنیم؟

 در حال حاضر با توجه به افزایش میزان مبتلایان افراد مشکوک به مراکز درمانی و پزشک های عمومی مراجعه می کنند و در صورت درگیری ریه و رفتن به فاز حاد بیمار بایستی به متخصص عفونی و بیماری های تنفسی مراجعه کنند که این پزشکان صلاحیت تجویز این دارو را دارند. در مرکز مرهم 115 پزشکان متخصص از اجزا مهم کادر پزشکی بوده و نیازی به مراجعه به مطب و ورود به مراکز پر ازدحام نمی باشد. 

عوارض داروی رمدسیور:

از مهمترین عوارض این دارو می توان به  افزایش قند خون و مشکلات حاد کلیوی، هایپرگلایسمی اشاره کرد. که با توجه به وضعیت بیمار باید کادر تزریق کننده به این موارد دقت کند. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این زمینه را پر کنید
این زمینه را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست
رزرو تست کرونا در منزل با کمترین قیمت