بدون شک یکی از مهمترین اتفاقاتی که توانسته بر روی تمام کره زمین و به ویژه زندگی انسان تاثیر بگذارد پاندمی کرونا است. این بیماری یکی از عجیب ترین بیماری های شیوع پیدا کرده در جهان بوده و می باشد. زیرا که در برهه های زمانی مختلف علائم کرونا همواره در حال تغییر می باشد. و در ابتدا  مهمترین علائم آن با سرفه و علائم تنفسی شناسایی می شد.

این بیماری در تمام زوایای زندگی بشریت وارد شد و لایف استایل انسان را در بسیاری از زمینه ها تغییر داد. یکی از مهمترین بخش زندگی انسان که بسیار در این زمینه تحت تاثیر قرار گرفت مسافرت و نحوه سفر رفتن بود. 

علائم کرونا:

علائم کرونا:همانطور که اشاره شد علائم کرونا  بسیار متغیر می باشد و با ایجاد جهش و بوجود آمدن سویه های جدیدتر این علائم  هم تغییر پیدا کرده است در این بخش به مهمترین و عمومی ترین علائمی که بیماری کرونا ایجاد می کند اشاره خواهیم کرد:

علائم کرونا به صورت عمومی:

 • ایجاد تب که این تب معمولا شدید نمی باشد و تا 38.5 تا 39 خواهد بود ولی این تب مداوم بوده و این تداوم باعث ایجاد خطر در فرد مبتلا می شود.
 • ایجاد علائم تنفسی که مهمترین این علامت سرفه خشک می باشد. این سرفه ها شدید بوده وبا افزایش درصد درگیری ریه شدیدتر هم می شود.
 • ایجاد درد در بدن و خستگی مفرط این خستگی خاص این بیماری بوده به طوری که مبتلایان به این علائم کرونا اذعان داشته اند که تا به این روز چنین درد و خستگی را تجربه نکرده اند.
 • یکی از مهمترین علائم کرونا که معمولا وجه تمایزی بین این بیماری با سایر بیماری های مشابه ایجاد می کند از دست دادن حس چشایی و بویایی می باشد.

علائم کرونا که با ادامه ی تحقیقات بیشتر مشخص شد: 

 • ایجاد درد گلو که با جهش این ویروس ایجاد سویه دلتا این علامت هم به علائم کرونا اضافه شد.
 • ایجاد سردرد شدید و مداوم: این سردرد که به شدت سردرد های میگرنی نیست ولی به علت تداوم داشتن بسیار طاقت فرسا و عذاب آور می باشد.
 • مشکلات گوارشی: این علائم معمولا در موارد مزمن این بیماری نمایان می شود. افرادی که بدن آنها در مقابل این بیماری مقاومت مناسبی از خود نشان می دهند معمولا با این علائم مواجه می شوند. و یا اینکه بهبود یافتگان از این بیماری در مراحل آخر این بیماری این علائم را نشان می دهند.
 • علائم پوستی و جلدی: این علائم کرونا هم در حین بیماری و یا بعد از بهبودی در برخی بیماران گزارش شده است که بثورات و زخم ها ممکن است در پوست و یا حتی در دهان ایجاد شوند.
 • پرخون شدن و قرمزی چشم: با توجه به اینکه چشم یکی از قسمت هایی است که این ویروس می تواند وارد بدن شود به همین دلیل در زمان ورود ویروس از چشم این علائم همراه با سوزش چشم ممکن است مشاهده شود. 

علائم کرونا  که در صورت مشاهده حتما باید به پزشک مراجعه شود و بستری صورت گیرد:

 • پایین آمدن سطح اکسیژن خون زیر 93 درصد: که این علامت نشانه درگیری شدید دستگاه تنفسی میباشد.
 • تاکی پنه یا دیس پنه: نفس های کوتاه و سختی در نفس کشیدن و تنگی نفس که این علائم کرونا نشان دهنده وضعیت وخیم فرد مبتلاست که در این حالت سریعا از ریه های فرد سی تی اسکن گرفته می شود و عموما این افراد در بخش آی سی یو بستری می شوند.
 • سرگیجه و عدم قدرت تکلم و هذیان گفتن: که این علائم معمولا به دنبال کاهش شدید سطح اکسیژن خون اتفاق می افتد که فرد مبتلا در صورت ادامه این حالت به کما خواهد رفت.
 • احساس سنگینی و درد قفسه سینه

چگونه می‌توان علائم کرونا را از سرماخوردگی تشخیص داد؟

با توجه به افزایش شیوع کرونا پزشکان بر اساس توصیه های سازمان بهداشت جهانی  تمامی علائم شبیه به سرماخوردگی و کرونا را بیماری کرونا به حساب می آورند مگر اینکه خلاف آن ثابت شود در این بخش به روش هایی که قابلیت شناسایی علائم کرونا از سرما خوردگی را به ما می دهد اشاره خواهیم کرد:

 • اولین و مهمترین روش استفاده از تست کرونا است تمام افرادی که علائم دارند باید سریعا به مراکز درمانی مراجعه کنند و تست کرونا بدهند.
 • مورد بعدی که باید در نظر بگیریم حالات هیستریک و آبریزش بینی و عطسه و قرمزی چشم معمولا به ندرت در کرونا دیده می شود.
 • از اختصاصی ترین علائم کرونا که تا به امروز شناسایی شده است از دست دادن حس بویایی و چشایی می باشد که در سرماخوردگی عمدتا دیده نمی شود.
 • معمولا سرفه در سرماخوردگی مشاهده نمی شود و در صورت وجود هم همراه با خلط خواهد بود در صورتی که سرفه موجود در علائم کرونا سرفه خشک و مداوم می باشد.
 • در سرماخوردگی افت میزان اکسیژن خون مشاهده نمی شود در صورتی که در کرونا این حالت بسیار معمول و محتمل می باشد. 
 • احساس تنگی نفس و سنگینی سینه از علائم سرماخوردگی نمی باشد و تنها در کرونا مشاهده می شود.
 • گلو درد معمولا از علائم کرونا نبوده و بیشتر در سرماخوردگی مشاهده می شود.
 • تبی که در بیماری کرونا ایجاد می شود معمولا مابین 38.5 تا 39 درجه و مداوم می باشد در صورتی که در سرماخوردگی این طور نمی باشد.

نکته:

با توجه به عدم شناسایی کامل علائم کرونا محققان سازمان بهداشت جهانی بر این عقیده هستند که مشاهده هرگونه علائم بایستی کرونا تلقی شود و تنها راه تشخیصی تست کرونا می باشد.  مرکز مرهم 115 با توجه به این نیاز همشهریان محترم امکان این تست را در محل زندگی افراد فراهم کرده است.

بیمارانی مبتلا به کرونا به چند دسته تقسیم می‌شوند؟

طبق تحقیقات جهانی که در خصوص بیماری کرونا در سازمان بهداشت جهانی در سراسر دنیا انجام شده است بیماران کرونایی با توجه به علائم کرونا به دسته های زیر تقسیم می شوند:

 • بیماران بدون علائم: این دسته از بیماران در زمره ی خطرناک ترین دسته بیماران مبتلا به کرونا قرار دارند. زیرا که به علت مقاومت بدنی این افراد هیچگونه علائم کرونا در آنها مشاهده نمی شود ولی در عین حال این افراد ناقل می باشند و می توانند دیگران را آلوده کنند به همین دلیل زدن ماسک و رعایت فاصله اجتماعی بسیار توصیه می شود.
 • بیماران با علائم خفیف: این بیماران از لحاظ وضعیت عمومی حال مناسبی داشته ولی تست آنها مثبت می باشد. علائم خفیفی مانند: بدن درد، سردرد، و علائم گوارشی و در برخی مواقع سرفه خفیف دارند این افراد بایستی در محل زندگی خود به مدت 15 روز قرنطینه شوند، و مورد مراقبت قرار گیرند.
 • دسته سوم بیماران با علائم شدید می باشند: که سرفه خشک مداوم، تنگی نفس، افت اکسیژن خون و درگیری ریوی در این افراد مشاهده می شود. که این افراد عموما در بخش آی سی یو بیمارستان مورد مراقبت قرار می گیرند.

زمان نیاز به تست کرونا:

اینکه چه زمانی تست کرونا بدهیم یک موضوع است و مورد بعدی این موضوع می باشد که چه تست کرونایی بدهیم؟ بهترین تست کرونا تست پی سی آر می باشد که همان تست با سواپ بینی می باشد. در این بخش به افرادی که نیاز به تست کرونا دارند اشاره خواهیم کرد:

 • تمام افرادی که حتی یکی علائم کرونا را داشته باشند سریعا باید تست بدهند:
  ولی نکته اینجاست که این افراد به علت ترس از اینکه ممکن است مبتلا شوند به مراکز پر ازدحام مراجعه نمی کنند و در صورت مثبت بودن دیگران را نیز آلوده خواهند کرد مرکز درمانی مرهم 115 با امکاناتی که در سایت marham115.com فراهم آورده است به راحتی با یک تماس و یا درخواست از سایت در سریعترین زمان ممکن به محل زندگی افراد مراجعه کرده و نمونه برداری انجام می دهند و در کمترین زمان ممکن هم جواب این تست را به فرد اعلام می کنند. 
 • افرادی که در معرض ویروس یا افراد مثبت قرار گرفته اند:
  این افراد بهتر است خود را قرنطینه کرده و 5 الی 7 روز بعد اقدام به تست کرونا نمایند چه علائم کرونا داشته باشند و یا نداشته باشند. زیرا ممکن است که این افراد ناقل باشند.
 • افراد مبتلا که مدت 14 روز قرنطینه آنها به پایان رسیده است:
  این افراد هم حتما بایستی تست بدهند تا از اتمام بیماری خود اطمینان حاصل کنند در غیر این صورت ممکن است ناقل بوده و دیگران را ناخواسته آلوده کنند.

نکته:

آزمایشگاه های مرکز درمانی مرهم 115 مورد تایید وزارت بهداشت بوده و هرگونه انجام تست این مرکز قابل استناد و مطمئن می باشد. به ویژه با امکان نمونه برداری در محل زندگی افراد این مرکز قدم مهمی در خصوص جلوگیری از شیوع بیماری کرونا برداشته است. 

تست پروازی کرونا:

تست پروازی کروناکرونا تمام زوایای زندگی انسان را تحت تاثیر قرار داده است ولی قسمتی از لایف استایل انسان که در تمام جهان از این پاندمی تاثیر گرفته سفر و نحوه مسافرت رفتن  می باشد. همانطور که اشاره شد علائم کرونا  در برخی از افراد ممکن است با وجود مثبت بودن بروز پیدا نکند به همین دلیل بسیاری از کشور ها و حتی ناوگان عمومی تصمیم گرفته اند که شرط ارائه خدمات و ورود به کشور خود را تست منفی کرونا قرار دهند.

ولی نکته اینجاست ممکن است افراد سالم با مراجعه به مراکز شلوغ این تست آلوده شوند. به همین دلیل مرکز مرهم 115 با ایجاد امکان نمونه برداری در منزل و تحت پوشش قرار دادن تمام ایرلاین ها و صدور جواب آزمایش دارای بارکد الکترونیکی مورد تایید وزارت بهداشت    در کوتاهترین زمان و پوشش سراسری تمام تهران توانسته کمک شایانی به حفظ سلامت افرادی که قصد مسافرت در این شرایط کرونایی را دارند بکند. 

روزشمار علائم کرونا چگونه است؟

ویروس کرونا دارای 2 الی 14 روز دوره کمون یا نهفتگی در بدن می باشد و از زمان ورود به بدن تا ایجاد  علائم کرونا به صورت اختصاصی این روند ممکن است طی شود:

 • روز اول: بروز علائم سرماخوردگی یا آنفولانزا و ایجاد تب که این تب در 88 درصد افراد ایجاد می شود.
 • روز دوم: علاوه بر علائم بالا خستگی مفرط، درد شدید بدن، از دست دادن حس بویایی و چشایی و از دست دادن اشتها بروز پیدا خواهد کرد.
 • روز سوم: در افرادی که بدن آنها مقاومت خوبی به این بیماری داشته اند ایجاد علائم گوارشی مانند: اسهال را خواهیم داشت. که این مورد از علائم کرونا به صورت اختصاصی نمی باشد.
 • روز چهارم و پنجم: از این روز به بعد علائم کرونا به صورت اختصاصی بروز خواهد کرد و در افرادی که به نوع شدید این بیماری مبتلا شده اند سرفه خشک، درد شدید بدنی، تنگی نفس و پایین آمدن سطح اکسیژن نمایان می شود.
 • در روز های آتی: با توجه به شدت و ضعف بیماری فرد از حالتی به حالت دیگر تغییر وضعیت خواهد داد. بدین معنی که یک روز کاملا احساس بهبودی داشته و روز دیگر علائم کرونا به شدت بروز خواهد کرد. استفاده از داروهای ضد درد و تزریق سرم برای افراد دچار نوع خفیف بیماری که اشتها ندارند می تواند بسیار مناسب باشد.

علت تغییر علائم روزشمار در ویروس جدید کرونا:

با جهش های انجام شده در این ویروس و ایجاد سویه های جدید مانند: دلتا، لامبدا و دلتا پلاس. روز شمار مذکور در خصوص علائم کرونا دچار تغییراتی شده به طوری که از زمان ورود ویروس به بدن تا بروز علائم شدید دیسترس تنفسی و مرگ بیمار تنها 4 روز زمان لازم است. که این سویه های جدید با توجه به افزایش سرعت شیوع و کاهش دوره کمون باعث ایجاد مشکلات جدید در روند کنترل پاندمی کرونا شده است.

اگر تست کرونا مثبت  شد چه کنیم؟

در این حالت با توجه به علائم کرونا نمایان شده در فرد مبتلا بایستی اقدام به موارد زیر کنیم:

 • مراجعه به پزشک و در صورت نیاز مراجعه به پزشک متخصص
 • قرنطینه شدن در منزل و استفاده از داروهای خوراکی و تزریقی درون سرمی و تزریقی
 • استفاده از کپسول اکسیژن و دستگاه اکسیژن ساز
 • رعایت کامل مسائل قرنطینه و جلوگیری از آلوده کردن دیگران
 • مراجعه دوره ای به پزشک و سنجش اکسیژن و بررسی وضعیت ریه و دستگاه تنفسی
 • در صورت وخامت وضعیت فرد مبتلا و بروز علائم کرونا به صورت شدید بستری شدن فرد

تمام موارد مذکور توسط مرکز مرهم 115 و سایت این مرکز یعنی www.marham115.com با یک تماس قابلیت اجرا در محل زندگی افراد را خواهد داشت. تمام تجهیزات مورد نیاز بیمار کرونایی  و اکیپ نگهداری در اسرع وقت به محل زندگی فرد اعزام می شود که این خدمات به بهترین نحو و با کمترین قیمت صورت می پذیرد. تجهیز اتاق بیمار و اعزام پرستار، سرم تراپی و انجام تزریقات در محل هم توسط این مرکز انجام می شود. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این زمینه را پر کنید
این زمینه را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست
رزرو تست کرونا در منزل با کمترین قیمت