سازمان بهداشت جهانی بعد از پاندمی کرونا در خصوص عدم مراجعه سایر بیماران به مراکز درمانی به علت ترس از کرونا هشدار داده است. یکسری از این بیماران نیاز به خدمات پرستاری به صورت روزانه یا دائمی دارند به همین منظور استفاده از پرستار در منزل برای این بیماران بسیار مفید می باشد.

امروزه با توجه به افزایش بیماری هایی که نیاز دارند تا در منزل مورد مراقبت قرار گیرند لزوم استفاده از پرستار در منزل بیش از پیش خود را نشان می دهد. زندگی ها امروزه به گونه ای شده که مرد و زن هردو عموما شاغل هستند و زمان لازم برای مراقبت تمام وقت از بیماران و سالمندان خود را ندارند. ولی امکانات مرکز خدمات مرهم 115 می تواند خیال شما را از هر لحاظ راحت کند.

مرکز خدمات پزشکی-پرستاری در منزل مرهم 115 :

این مرکز با توجه به سیاست های خود در زمینه خدمات رسانی به همشهریان گرامی در این روز های سخت اقدام به ایجاد خدمت پرستار در منزل کرده است.

این مرکز با کادر مجرب و متعددی که دارد قادر است که در هر زمان و هر ساعت از شبانه روز اقدام به ارسال اکیپ پرستاری نموده و با عنایت به درخواست بیماران می تواند این خدمات به صورت دوره ای، ساعتی ، روزانه، هفتگی و شبانه روزی باشد. 

همچنین این مرکز با داشتن اکیپ های مجرب خانم وآقا برای بیمارانی که به دلایلی دارای محدودیت ومعذوریت هستند اقدام به ارسال نیرو بنماید. 

پرستار در منزل به چه معناست؟

پرستار در منزل به این معنا می باشد که تمام اقدامات پرستاری که در بیمارستان و سایر مراکز خدماتی انجام می پذیرد  با همان کیفیت و حتی بهتر  در منزل و در محل زندگی افراد انجام شود. این خدمات و فرد پرستار مختص همان بیمار بوده و امورات درمانی لازم با دقت بیشتری  برای فرد انجام خواهد شد.

همراهان بیمار یا خود بیمار در تماس با مرکز مرهم 115  بایستی نوع خدمات و ساعت آن را مشخص نماید تا نیروی اعزامی و ساعت خدمات برای فرد مورد نظر تنظیم و اکیپ مورد نظر ارسال گردد. این مرکز قادر خواهد بود علاوه بر خدمات پرستاری در منزل تمام تجهیزات و امکانات لازم برای انواع بیماران را نیز در محل برای افراد تامین کند. 

مزایای استفاده از پرستار در منزل:

زمانی که  فردی از  خدمات پرستار در منزل استفاده می کند  از مزیت های زیر برخوردار خواهد شد:

 • راحتی روحی و روانی: فرد در این حالت در اتاق و تخت خود و در منزل خود بوده و احساس راحتی خواهد کرد. همچنین افراد و نزدیکان هم در کنار فرد بوده و هم از لحاظ روحی و هم از لحاظ رسیدگی و تغذیه برای فرد بهتر خواهد بود.
 • اکیپ اعزامی برای بیمار مخصوص این بیمار بوده و به دلیل ازدحام و شلوغی امکان اشتباه و عدم رسیدگی و تعجیل در انجام خدمات به صفر خواهد رسید.
 • تمام لوازم و وسایل مورد استفاده هم کاملا مخصوص فرد بوده کاملا آسپسی شده و امکان انتقال عفونت بیمارستانی هم در این حالت بسیار کم می باشد.
 • در بیمارانی که قادر به حرکت هستند امکان استحمام و استفاده از دستشویی منزل وجود داشته و این خود برای فرد بیمار بسیار ایده آل خواهد بود.
 • پرستار در منزل در این مرکز درمانی می تواند به صورت شبانه روزی هم در محل زندگی افراد حضور داشته باشد. و برای همراهان بیمارانی که به علت مشغله و مشکلات زندگی قادر به رسیدگی به بیمار خود نیستند کمک رسانی کنند.
 • امکان ابتلا به سایر بیماری های واگیر کمتر خواهد شد: بسیاری از افراد زمانی به بیماری کرونا مبتلا شده اند که به مراکز درمانی پر ازدحام برای ادامه روند درمان بیماری خود مراجعه کرده اند ولی در صورتی که از خدمات پرستار در منزل مرهم 115 استفاده کنید این احتمال ابتلا بسیار کم خواهد بود. 

پرستار در منزل باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟

این فرد بایستی دارای  یک سری خصوصیات عمومی و یک سری خصوصیات اختصاصی باشد. که خصوصیات اختصاصی وابسته به شرایط بیمار و نوع بیماری می باشد  که این خصوصیات عبارتند از: 

عمومی:

 •  صبور و خوش اخلاق باشد
 • تحصیلات و تجربه لازم را برای انجام این کار داشته باشد.
 • هوشیار بوده و در مواقع ضروری قادر به انجام انواع اقدامات ضروری در مواقع خاص باشد.
 •  نکته سنج بوده و خود را با شرایط بیمار وفق دهد.

شرایط اختصاصی:

 • آموزش های لازم برای مراقبت از بعضی بیماران خاص را دیده باشد مانند: بیماران قطع نخاعی، بیماران در کما، بیمار سالمند و بیمار کم سن و سال
 •  آموزش لازم و اختصاصی در خصوص استفاده از انواع دستگاه های مورد نیاز برای برخی بیماران خاص را دیده باشد و قادر باشد تا با مانیتورینگ وضعیت بیماران خاص از وقوع مشکلات بعدی جلوگیری کند.
 •  با دوز و عوارض داروها در بیماران خاص آشنایی داشته باشد تا در صورت نیاز اقدام به استفاده از دارو خاص و آنتی دوت داروی خاص برای نجات جان بیمار نمیاد.
 • با اصول احیا و انجام اقدامات بعد ایست قلبی بیمار آشنا باشد.

تمامی موارد ذکر شده در خصوص ویژگی های پرستار در منزل در افرادی که توسط مرکز درمانی مرهم 115   لحاظ شده  و اکیپی که برای فرد اعزام می شود کاملا متخصص در خصوص  شرایط بیمار و سن و سال و شرایط  افراد می باشد  و در خصوص تمام  مسائل مورد نیاز آموزش های لازم را دیده اند. 

وظایف پرستار در منزل:

این وظایف با توجه به شرایط ، سن و سال و مدت زمان حضور پرستار در کنار بیمار متفاوت خواهد بود و این وظایف عبارت است از:

 • انجام امورات درمانی مانند: زدن سرم، انجام تزریقات، تعویض پانسمان، تعویض سوند، دادن داروهای فرد و غیره که تمام این وظایف با توجه به شرایط بیمار و خواست همراهان بیمار قابلیت انجام را خواهد داشت.
 • جابجا کردن بیماران که این مورد در خصوص بیماران زمین گیر که ممکن است دچار زخم بستر شوند انجام می پذیرد.
 • چک کردن اکسیژن، قند خون ، فشار و مانیتورینگ وضعیت تنفس بیمار که این خدمات هم برای بیماران کرونایی صورت خواهد گرفت.
 • انجام ضدعفونی و تعویض پانسمان برای بیمارانی که دوره نقاهت بعد عمل جراحی را در خانه سپری می کنند.
 • دادن آموزش های لازم به همراهان یا خود بیمار در خصوص بعضی مسائل مانند زمان و دوز مصرف دارو و یا نحوه حرکت دادن و بلند کردن در بیمارانی که تحت عمل ارتوپدی قرار گرفته اند.
 • پرستار در منزل که توسط مرکز مرهم 115 ارسال می شود قادر به انجام امور فیزیوتراپی نیز خواهد بود و این موارد خاص همگی به درخواست فرد انجام پذیر می باشد.
 • تنظیم و مانیتورینگ تجهیزات متصل شده به بیمار که فرد اعزامی باید در این خصوص آموزش و تخصص لازم را داشته باشد.

پرستار در منزل برای درمان کرونا:

با توجه به جهش های جدید ویروس کرونا افزایش شدت سرایت و همه گیری و با عنایت به وضعیت امروزه کشور ما در خصوص این بیماری استفاده از خدمات پرستار در منزل برای کرونا بسیار می تواند ایده آل و کارگشا باشد.

چک کردن مداوم اکسیژن، تامین دارو و تزریق سرم و همچنین تزریق داروهایی مانند: رمدسیور که احتیاج به تبحر خاص و مانیتورینگ دائم بیمار دارد همگی اگر در منزل و به دور از هیاهو و استرس مراکز درمانی پر ازدحام صورت گیرد می تواند منجر به بهبودی سریعتر بیمار شود.

تمامی خدمات ذکر شده قابلیت انجام توسط مرکز درمانی مرهم 115 در منزل را داشته و حتی این مرکز قادر به اعزام پزشک متخصص به محل هم می باشد. 

چه زمانی نیاز به پرستار در منزل داریم؟

بیشترین مواردی که افراد به پرستار در منزل نیاز پیدا می کنند عبارت است از:

 • مشغله زیاد و عدم توانایی مراقبت از بیمار در منزل
 • داشتن بیماری هایی مانند: آلزایمر که بایستی همواره فردی در منزل مراقب این افراد سالمند باشد.
 • بیماری های خاصی که نیاز به مراقبت اختصاصی و ویژه دارد: مانند افراد در کما، افراد دچار آسیب نخاعی، افراد دچار مشکلات تنفسی مانند: افراد شیمیایی
 • انجام امورات مربوط به بیماران مبتلا به بیماری کرونا: که انجام این امورات به مراقبت و تخصص خاص نیاز دارد که به علت قدرت شیوع بالای این بیماری باید این درمان ها توسط افراد مجرب و متخصص صورت پذیرد.
 • انجام ادامه روند درمان برای بعضی بیماریها در منزل که به علت شرایط کرونایی در مراکز درمانی عمومی خطرناک است مانند: مراقبت بعد از انجام عمل جراحی، انجام فیزیوتراپی، سرم تراپی برای بیماران سرطانی و غیره.

نکات مهم در انتخاب پرستار شبانه روزی:

پرستار در منزل زمانی  که لازم است تا  به صورت شبانه روزی در کنار بیمار باشد بایستی شرایط ویژه و خاصی داشته باشد. مرهم 115 این امکان را دارد که برای این موارد هم نیروی با شرایط زیر ارسال کند:

 • دارای شرایط عمومی معقول بوده و واجد شرایط مناسب می باشند.
 • در مورد پرستاران خانم اجازه نامه کتبی از همسر و والدین داشته باشند.
 • قابل اطمینان بودن فرد در خصوص حضور 24 ساعته در منزل افراد و دریافت تضمین های مناسب
 • دارا بودن تخصص و تحصیلات لازم در خصوص انجام هرگونه امور درمانی
 • دارا بودن قدرت مانور و انجام اقدامات ضروری مانند: عملیات احیاء و استفاده از داروهای ضروری در مواقع اضطرار

وظایف آموزشی و مراقبتی پرستار در منزل:

پرستاری که به صورت دوره ای و با زمان خاص در منزل خدمت رسانی میکند خدمات مراقبتی مانند:سرم زدن، انجام تزریقات، دادن داروها در زمان مناسب، چک کردن اکسیژن و قند خون افراد را در زمان حضور در کنار بیمار انجام خواهد داد. 

ولی این پرستار یکسری وظایف آموزشی هم در قبال بیمار دارد که باید به خود بیمار و یا به همراهان بیمار آموزش دهد. مانند: نحوه بلند کردن و حرکت دادن بیمار در خصوص بیماران سالمند و دچار مشکلات حرکتی، زمان و دوز مصرف دارو،  نحوه مانیتورینگ علائم حیاتی بیمار و علائم هشدار دهنده بیماران خاص 

مراقبت در خانه پس از عمل های جراحی:

یکی از روتین ترین خدمات پرستار در منزل به ویژه بعد از بیماری کرونا این مورد می باشد: که ادامه روند درمان پس از عمل جراحی های مختلف عموما در خانه انجام می شود.

که این مراقبت ها عبارتند از: تعویض پانسمان، ضد عفونی محل عمل، تخلیه مایعات محل جراحی در خصوص زخم های باز، سوندینگ برای بیمارانی که نباید بعد از عمل حرکت کنند، تزریق سرم و انجام تزریقات. همچنین برای بیمارانی که تحت عمل جراحی ارتوپدی قرار گرفته اند انجام خدمات و امورات درمانی فیزیوتراپی هم بایستی انجام شود.

کنترل عفونت با پرستار در منزل:

یکی از مهمترین مسائلی که در مراقبت از بیماران در خانه معمولا اتفاق می افتد ایجاد عفونت و عدم متوجه شدن اطرافیان فرد می باشد. این افراد به دلیل اینکه تخصص لازم در این رابطه را ندارند معمولا زمانی متوجه این مورد می شوند که معمولا کار از کار گذشته و عفونت وارد مرحله حاد شده است.

ولی پرستار در منزل به علت تخصص و تجربه ای که دارد در همان مراحل اولیه عفونت در تمام موارد را شناسایی کرده  و از پیشرفت آن ممانعت به عمل می آورد. که اگر این اقدام صورت نپذیرد ممکن است صدمات جبران ناپذیری به بیمار وارد شود. در صورتی که بیمار  سالمند و کم سن وسال باشد این موضوع بسیار مهمتر خواهد بود.

مراقبت در خانه از بیماران سکته ی مغزی:

یکی از سخت ترین مسائل مربوط به مراقبت از بیماران در منزل مراقبت از بیماران سکته مغزی می باشد. زیرا این بیماران معمولا دچار فلجی قسمتی از بدن و مشکل عدم اختیار در دفع مدفوع و ادرار هستند.

همچنین در صورت عدم مراقبت مناسب احتمال ایجاد زخم بستر هم در این افراد بالا می باشد. پرستار در منزل با توجه به اینکه تمام آموزش های لازم در خصوص این بیماران را دیده است هم در انجام امورات مراقبتی و هم در آموزش به اطرافیان بیمار می تواند بسیار مفیده به فایده باشد.

مرکز مرهم 115 قابلیت ارسال اکیپ های مجرب در خصوص این بیماران و هر بیمار دیگری را خواهد داشت.

پوشش سراسر تهران مرهم 115:

این مرکز به علت اینکه دارای اکیپ های متعدد  و مجرب می باشد قادر خواهد بود که به تمام نقاط تهران و کرج ارسال اکیپ داشته باشد. 

خدمات پرستار در منزل مرکز مرهم 115 همچنین قادر خواهد بود تا اکیپ هایی به صورت ساعتی، روزانه،  و دوره ای یا هفتگی و شبانه روزی برای تمام بیماران محترم در کمترین زمان ممکن و با بیشترین سرعت ارسال نماید. تمام کادر این مجموعه آموزش دیده واز هر لحاظ مطمئن و قابل اطمینان می باشند.

همچنین این مرکز قادر می باشد تا تمام داروهای مورد نیاز بیماران، پزشک متخصص و تجهیزات لازم برای افراد را در محل زندگی افراد  تامین کند. تا همراهان بیمار دغدغه ای بجز بهبودی مریض خود نداشته باشند. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این زمینه را پر کنید
این زمینه را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست
رزرو تست کرونا در منزل با کمترین قیمت