کپسول اکسیژن یکی از مهمترین تجهیزات مورد نیاز برای بیماران تنفسی که در منزل ادامه روند درمان را بایستی طی بکنند می باشد. این مورد بسیار برای بیماران سالمند و دچار کمبود و افت اکسیژن حیاتی می باشد.

همچنین در این روز های پاندمی کرونا استفاده از این مورد خود را بیش از پیش نشان می دهد. کپسول اکسیژن برای برخی بیماران بایستی به صورت پرتابل باشد تا همواره بتوانند از آن استفاده کنند به همین دلیل در سایز های مختلف طراحی شده است. مرکز مرهم 115 قادر است تا هر نوع از این تجهیزات را برای بیماران مختلف تامین نماید.

کپسول اکسیژن چیست؟

کپسول اکسیژنمنظور از کپسول اکسیژن در علم پزشکی سیلندر های با ظرفیت های مختلف می باشد که حاوی اکسیژن خالص 99 درصد می باشد. این کپسول ها در ظاهر شبیه به سیلندر های گاز مورد استفاده در سایر صنایع می باشند ولی آلیاژ و ایمنی این سیلندر ها متفاوت است.

همچنین این کپسول اکسیژن بایستی قبل از قرار گرفتن در  محوطه بیمارستانی و کنار مریض  ضدعفونی شود.

ده کاربرد دستگاه کپسول اکسیژن و مانومتر:

شاید فکر کنید که این تجهیزات فقط در علم پزشکی مورد استفاده قرار می گیرد ولی این طور نیست در این بخش به مهمترین کار برد های این کپسول ها  اشاره خواهیم کرد: 

 • استفاده از کپسول های اکسیژن در  کابین هواپیما: این کپسول اکسیژن که به کپسول های اضطراری مشهور هستند در صورت ایجاد مشکل در کابین هواپیما و کاهش فشار اکسیژن در دسترس افراد قرار خواهند گرفت.
 • استفاده از کپسول اکسیژن در درمان مسمومیت با منواکسید کربن: این گاز که  گاز بسیار کشنده و خطرناکی است در چرخه تولید اکسیژن اخلال ایجاد می کند و باعث خفگی می شود. تنها راه درمان این افراد در حالت اضطراری استفاده از اکسیژن می باشد.
 • استفاده در صنایع فضایی: از کپسول اکسیژن در سایزهای بزرگتر و با کپسول های مخصوص در سیستم سوخت رسانی  انواع موشک استفاده می شود  زیرا که یکی از ملزومات استفاده از سوخت و  ایجاد اشتعال وجود اکسیژن می باشد.
 • صنایع فولاد: در این صنعت استفاده  از این کپسول ها در بخشی به نام کوره اکسیژن صورت می پذیرد. که باعث ایجاد حرارت بسیار بالا می شود.
 • استفاده در جوشکاری: کپسول اکسیژن را همه ما بیشتر از اینکه در بیمارستان ها دیده باشیم در تعمیرگاههای صافکاری و صنعت جوشکاری مشاهده کرده ایم.
 • در صنعت تصفیه آب:از این مخازن برای افزایش غلظت اکسیزن فاضلاب ها استفاده می شود. تا برای مصرف انواع موجودات آبزی مناسب شود.
 • به عنوان کشنده باکتری های مضر: اکسیژن قادر است تا بسیاری از باکتری های مضر بدن را از بین ببرد به همین دلیل در بسیاری  از بیماری ها از اکسیژن تراپی استفاده می کنند.

 • در صنعت برای برش فلزات استفاده می کنند:  خاصیت واکنش پذیر بالای گاز اکسیژن و قابلیت ایجاد دمای بالا باعث شده است که از کپسول اکسیژن در صنایع برش فلزات هم استفاده شود.
 درمان سرطان با اکسیژن تراپی:

نقش ازن در از بین بردن سلول های سرطانی امروزه ثابت شده است و به همین دلیل استفاده از این ملزومات برای بیماران سرطانی بسیار مهم می باشد. 

استفاده در بیماران با مشکلات تنفسی:

بیشترین موارد استفاده از کپسول اکسیژن این مورد می باشد و به ویژه امروزه با شیوع این بیماری نوپدید کرونا  بیشتر نیز  شده است.

چه بیمارانی به کپسول اکسیژن نیاز دارند؟

به صورت عمومی این کپسول برای اکسیژن تراپی مورد استفاده قرار می گیرد و برای بیمارانی که نیاز دارند تا در هوای تنفسی آنها غلظت بیشتری اکسیژن وجود داشته باشد استفاده می شود. برخی از این بیماران نیاز به اکسیژن تراپی دائمی و برخی دیگر نیاز به استفاده مقطعی و دوره ای از کپسول اکسیژن  دارند.   این بیماران عبارتند از:

 • یکی از بیشترین کاربرد های این کپسول در اتاق عمل و در حین عمل بیماران می باشد. زیرا که یکی از مهمترین عوامل مرگ و میر بیماران در اتاق عمل افت اکسیژن می باشد.
 • اتاق ریکاوری: کپسول اکسیژن در اتاق ریکاوری بیمارستان ها که معمولا بیماران بعد از انجام عمل جراحی به آن اتاق منتقل می شود  وجود دارد واین کپسول   یکی از  تجهیزات ضروری این اتاق می باشد. در این اتاق بسته به حال و نوع عمل بیمار استفاده از اکسیژن در هوای تنفسی به صورت دائمی و مقطعی معمول می باشد.
 • بیمارانی که در حالت کما قرار دارند: این بیمار چه در بیمارستان باشند و چه به منزل منتقل شده باشند  نیاز به استفاده دائم از کپسول اکسیژن خواهند داشت. 
 •  بیماران دچار فلجی و آسیب نخاعی: این بیماران به دلیل اینکه دچار آسیب سیستم عصبی مرکزی شده اند و هر لحظه ممکن است سیستم رسپیراتوری یا تنفسی آنها نیز  دچار اختلال شود به همین دلیل نیاز مبرم به استفاده از کپسول اکسیژن در تجهیزات خود دارند.

بیماران دچار صرع:

یکی از دلایل ایجاد غش در افراد کمبود اکسیژن می باشد. به همین دلیل استفاده از این تجهیزات برای افرادی که   دچار هرگونه غش و افت فشار اکسیژن مغزی هستند ضروری است.

بیماران دچار آسم:

این افراد هم نیاز به استفاده مقطعی و دوره ای از کپسول اکسیژن دارند  معمولا بهتر است این بیماران بعد از استفاده از اسپری خود و بعد از حمله آسمی از این دستگاه استفاده کنند.

سالمندان:

با گذشت سن و پیر شدن سیستم تنفسی انسان تبادل  اکسیژن و اکسیژن رسانی به بافت های مختلف بدن سخت تر می شود. استفاده از این کپسول این روند را  تسهیل می کند.

بیماران کرونایی:

جدیدترین تحقیقات نشان می دهد که مهمترین عامل مرگ و میر در این افراد افت میزان اکسیژن بیماران می باشد. چنان چه این میزان اکسیژن کنترل شود و از افت آن ممانعت به عمل آید مرگ و میر به طرز چشمگیری پایین خواهد آمد. و این مهم ممکن نخواهد شد به جز  با استفاده از کپسول اکسیژن.

روش تست و تشخیص، خطرات، علت انفجار، نکات ایمنی و انواع کپسول اکسیژن:

استفاده از کپسول اکسیژن همواره دارای مخاطرات و خطر انفجار می باشد به همین دلیل با توجه به محل مورد استفاده باید موارد زیر را درنظر بگیرید:

 1. اولین و مهمترین مورد علل انفجار این کپسول ها موارد زیر می باشد که  عبارت است از: عدم رعایت موارد ایمنی، استفاده از موادی که با اکسیژن سازگار نیستند و با آن واکنش میدهند، استفاده نادرست از تجهیزات کپسول اکسیژن، نشت اکسیژن از کپسول و بالا رفتن غلظت اکسیژن محیط، استفاده از اتصالات نامرغوب، تهویه نامناسب محیط
 2. روش تست و تشخیص عیب کپسول اکسیژن: در این بخش به تشخیص و تست کپسول هایی اشاره خواهیم کرد که در صنعت پزشکی مورد استفاده قرار میگیرند. اولین مورد تاریخ انقضای این کپسول ها می باشد که این تاریخ اگر کپسول بعد از پر شدن مورد استفاده قرار نگرفته باشد معمولا 3 سال می باشد. مورد بعدی تست نشت کپسول اکسیژن می باشد که بهتر است از کف صابون برای این مورد استفاده کنید و هرگز از شعله برای انجام این منظور استفاده نکنید.

نکته: البته مرکز درمانی مرهم 115 با عنایت به تجهیزات بروز  و کادر مجربی که دارد تمام تجهیزات را قبل از اینکه در اختیار بیماران قرار دهد کاملا تست کرده و به بیماران محترم تحویل خواهد داد.

انواع کپسول اکسیژن و استفاده ی آنها ( 10/20/40 لیتری):

این تجهیزات بر اساس محل و هدف مورد استفاده در اندازه های مختلف تعبیه شده اند. برای استفاده در بیمارستان ها و مراکز درمانی معمولا سایز های بزرگتر و برای استفاده خانگی معمولا سایز های کوچکتر مورد استفاده قرار می گیرند.

جنس این کپسول ها هم معمولا یکسان بوده به جز مواردی که برای POC یا موارد پرتابل مورد استفاده قرار می گیرد  که در این مورد از متریال های سبک تر استفاده می شود. همچنین مدت زمان استفاده از کپسول اکسیژن نیز بسیار در انتخاب  اندازه آن مهم می باشد.

برای بیماران خانگی که نیاز دارند بطور دائم از ماسک اکسیژن استفاده کنند بهتر است که کپسول های بزرگتری در دسترس قرار گیرد تا تعداد دفعات تعویض آن کمتر شود.

مرکز مرهم 115 با در اختیار داشتن انواع سایز ها و مدل های کپسول اکسیژن نیاز تمام بیماران عزیز را در این خصوص مرتفع خواهد ساخت.

استفاده از کپسول اکسیژن در کرونا:

یکی از ملزوماتی که از آغاز پاندمی کرونا به شدت استفاده از آن افزایش یافت کپسول اکسیژن و تجهیزات اکسیژن تراپی بیماران می باشد.

زیرا که این بیماری ذاتا یک بیماری تنفسی بوده  و علاقه دارد تا خود را به سیستم تنفسی برساند. و اخیرا هم سازمان بهداشت جهانی اندازه گیری سطح اکسیژن بیماران کرونایی و حفظ آن را مهمترین عامل حفظ جان بیماران کرونایی اعلام کرده است.

اکسیژن تراپی برای بیماران کرونایی در خانه مقدور است؟

این مورد بسته به حال بیمار کرونایی دارد. افرادی که سطح اکسیژن آنها زیر 90 درصد می باشد نیاز به استفاده قطعی از کپسول اکسیژن و اکسیژن تراپی دارند. استفاده از این تجهیزات در خانه بنا به تشخیص پزشک بوده  و  وابسته به حال عمومی بیمار می باشد.

انجام اکسیزن تراپی در منزل وجود دارد  و دارای مزایای زیادی نیز است. به شرطی که تجهیزات مناسب باشد  و به وسیله  اکیپ کاربلد برای بیماران تجهیز شود. مرکز مرهم 115  قادر است تا بهترین و بروزترین تجهیزات را با ایمنی بالا و اکیپ مجرب در اختیار بیماران عزیز قرار دهد. 

نشانه های مهم کمبود اکسیژن در بیماران کرونایی:

در این بخش به  مهمترین نشانه های کاهش سطح اکسیژن خون در بیماران کرونایی که به ویژه در نوع دلتا به صورت ناگهانی بروز پیدا می کند و  باید سریعا از کپسول اکسیژن استفاده کنید اشاره خواهیم کرد:

 1. سردرد شدید
 2.  تلو تلو خوردن و سرگیجه
 3. تنفس سریع و افزایش تعداد تنفس و کوتاه شدن دم و بازدم
 4. احساس خفگی و سنگینی در قفسه سینه و تنگی نفس
 5. نداشتن خواب راحت و بی خوابی 
 6. گزگز کردن اندام های انتهایی و احساس سوزش در این قسمت ها 
 7. افزایش ضربان قلب و تاکی کاردی 
 8. اختلال در دید و مشکل در بینایی
 9. عدم تمرکز به صورتی که فرد قادر به انجام کارهای روزمره خود نخواهد بود.

کمبود سطح اکسیژن در بیماران کرونایی:

همانطور که اشاره شد ویروس کرونا ذاتا علاقه دارد که خود را به سیستم تنفسی افراد برساند. به همین دلیل اندازه گیری سطح اکسیژن خون افراد یکی از مهمترین پارامتر های درمان بیماران کرونایی  می باشد. به ویژه در نوع دلتا که افت سطح اکسیژن افراد به صورت ناگهانی رخ می دهد .

اجاره کپسول اکسیژن برای بیماران کرونایی:

امکان اجاره این تجهیزات در مرکز درمانی مرهم 115  امکان پذیر می باشد. کافی است تا با این مرکز تماس بگیرید با کارشناسان این مرکز  صحبت کنید تا شما را راهنمایی کنند که چه سایز  و چه نوع از این تجهیزات را نیاز دارید و در اسرع وقت برای شما  کپسول اکسیژن چک شده و ایمن  را با کادر مجرب برای نصب ارسال نمایند.

همچنین این مرکز با برنامه ریزی دقیق سر موعد مورد نظر اقدام به تعویض کپسول و پر کردن آن خواهد کرد. 

کدام گروه از بیماران باید در منزل بستری و اکسیژن تراپی شوند؟

بیمارانی که در حالت کما هستند و نیاز دائم به اتصال اکسیژن دارند، بیماران آسیب نخاعی و ترومای سیستم عصبی مرکزی، همچنین افراد سالمند دچار مشکل تنفسی و بیماران دچار نقص سیستم ایمنی و سیستم تنفسی و افرادی که بطور مادرزادی از این نقص رنج می برند می توانند از کپسول اکسیژن در خانه استفاده کنند.

همچنین بیماران کرونایی که به نوع خفیف این بیماری مبتلا شده اند با تشخیص پزشک می توانند از این تجهیزات استفاده کنند.

مرهم 115 و اجاره کپسول اکسیژن در هر سایز و در هر زمان و سراسر تهران:

این مرکز قادر است تا در اسرع وقت هر نوع از تجهیزات مورد نیاز بیماران را بعد تست ایمنی و نشت و ضدعفونی برای سراسر تهران ارسال نماید. 

مرهم 115 و ساپورت تجهیزات پزشکی:

این مرکز می تواند تمام تجهیزات پیشرفته مورد نیاز بیماران را مانند آنچه که در مراکز درمانی موجود است را نیز تامین نماید. علاوه بر این، این مرکز دارای کادر مجرب پرستاری همراه این تجهیزات برای مراقبت بیماران به صورت ساعتی و شبانه روزی نیز می باشد. 

مامور نصب و تجهیز کردن کپسول و شارژ آن در مرهم 115:

کپسول اکسیژن که توسط این مرکز برای بیماران ارسال می شود همراه با اکیپ مجرب برای نصب و چک کردن دوباره آن می باشد. و برای شارژ کردن وتعویض این کپسول هم تنها نیاز به یک تماس با این مرکز خواهد بود.

نکات ایمنی  برای نگهداری و استفاده از کپسول اکسیژن:

تمام این نکات در هنگام نصب توسط اکیپ این مرکز به افراد آموزش داده خواهد شد که این نکات عبارتند از:

 1. دور نگهداشتن کپسول  از وسایل گرمازا
 2. عدم آسیب به اتصالات 
 3. عدم ضربه زدن به کپسول و پرت کردن آن
 4. داشتن تهویه مناسب محل استفاده از این کپسول 
 5. داشتن آموزش و اطلاع کافی از نحوه استفاده از مانومتر

شارژ کپسول اکسیژن به چه صورت است؟

برای این منظور کپسول مورد نظر که خالی می باشد با کپسول جدید با همان سایز تعویض می شود. و این کپسول های خالی در مراکز تولید اکسیژن دوباره پر خواهند شد. البته برای این منظور تنها کافی است تا با مرکز  مرهم 115 تماس بگیرید.

تفاوت کپسول های پزشکی و صنعتی:

مهمترین تفاوت این دو مورد علاوه برنوع سیلندر در محتویات آن است. اکسیژن مورد استفاده در صنایع پزشکی به اکسیژن خشک معروف است و فاقد هرگونه آب و ناخالصی می باشد  و در پر کردن آن دقت فراوان صورت میگیرد  در صورتی که اکسیژن صنعتی اینطور نیست.

چطور از کپسول ها در خانه نگهداری کنیم؟

برای نگهداری کپسول اکسیژن علاوه بر رعایت موارد ذکر شده در قسمت بالا معمولا پایه ها و کیف هایی هم برای این منظور در اختیار افراد قرار می گیرد. و آموزش های لازم هم باید به افراد داده شود.

جمع بندی:

مرکز مرهم 115  قادر است تا کپسول اکسیژن را با بالاترین سطح ایمنی و کادر مجرب همراه برای نصب و آموزش در اسرع وقت در اختیار همشهریان محترم قرار دهد. و بدون مراجعه و تنها با یک تماس قادر به  تعویض و شارژ این تجهیزات خواهد بود. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این زمینه را پر کنید
این زمینه را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست
رزرو تست کرونا در منزل با کمترین قیمت